Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę?

Leczenie Hashimoto to zbiór wielu elementów, w którym jedną z głównych ról odgrywa codzienne przyjmowanie syntetycznych hormonów. Najczęściej stosowane leki to Letrox, Euthyrox i Eltroxin.

Jeśli interesuje Cię jak dokładnie wygląda leczenie Hashimoto i czy ta się to wyleczyć to zapraszam Cię do lektury mojego wcześniejszego artykułu. Obecny artykuł odpowiada na pytanie jak prawidłowo przyjmować leki w Hashimoto, dowiesz się z niego między innymi:

  • co wpływa na zmniejszenie wchłaniania leku?
  • w jakiej porze lepiej jest przyjmować lek?
  • kiedy po przyjęciu leku można zjeść kolejny posiłek?

We wszystkich preparatach stosowanych w leczeniu Hashimoto substancją aktywną jest sól sodowa lewotyroksyny. Jest to hormon nieaktywny, więc żeby organizm mógł go wykorzystać po pierwsze musi się w odpowiednim stopniu wchłonąć, a po drugie musi dojść do konwersji do postaci aktywnej, czyli trójjodotyroniny.

Wchłanianie substancji aktywnej z leku na tarczycę zachodzi w niewielkim stopniu już w żołądku, ale w głównej mierze odbywa się to jelicie cienkim. Proces ten rozpoczyna się mniej więcej 60-90 minut od przyjęcia leku.

Masz dość diet, które nie działają?

Naszą dietą Hashi już od ponad 4 lat pomagamy osobom z Hashimoto:
  • pozbyć się objawów, poprawić swoje samopoczucie
  • uregulować pracę tarczycy
  • pozbyć się zbędnych kilogramów

Co wpływa na wchłanianie leku na tarczycę?

odstęp między zjedzeniem posiłku, a przyjęciem leku
Tym zagadnieniem zajmę się bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu

składniki zawarte w tym posiłku
Negatywnie na wchłanianie leku działają: błonnik, produkty bogate w wapń (np. produkty mleczne oraz woda wysokozmineralizowana), niektóre owoce (winogrona, papaja, grapefruit, jabłko, pomarańcza) oraz soja i produkty sojowe, np. tofu i mleko sojowe.

Z drugiej strony podejrzewa się, że witamina C może poprawiać wchłanianie lewotyroksyny.

kawa
Pierwszą kawę można wypić po 3 godzinach od przyjęcia leku na tarczycę.

Taki wniosek wyciągnięto między innymi na podstawie badania, w którym osobom badanym podawano identyczną dawkę leku, ale podzielono ich na 3 podgrupy: pierwsza popijała lek wodą i przez kolejnych kilka godzin nie piła kawy, druga popijała kawą, a trzecia wodą, ale po 1 godzinie wypijała kawę. Okazało się, że w drugiej i trzeciej podgrupie wchłanianie leku było niższe o 30%. Co wyraźnie wskazuje na wpływ kawy na osłabienie tego procesu.

Warto też pamiętać, że kawa wypijana do posiłku zmniejsza wchłanianie składników mineralnych i witamin.

pH soku żołądkowego
Im wyższe, czyli mniej kwaśne, tym gorsze jest wchłanianie leku

leki i suplementy
Leki i suplementy, które osłabiają wchłanianie i wykorzystanie przyjmowanych leków na tarczycę, to: metoformina, tabletki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, suplementy żelaza, sole wapnia, blokery pompy protonowej (stosowane m.in. w refluksie i wrzodach), fibraty i lowastatyna (leki stosowane w celu obniżenia stężenia cholesterolu we krwi), węgiel aktywny, niektóre leki przeciwpadaczkowe

wiek
Wchłanianie lewotyroksyny spada wraz z wiekiem

choroby i zaburzenia związane z układem pokarmowym
Są to: celiakia, nietolerancja laktozy, zakażenie Helicobacter pylori, stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego, choroby żołądka, dwunastnicy i jelit, w tym nieswoiste zapalenie jelit (m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), choroba refluksowa, stan po zabiegu bariatrycznym

2 sposoby przyjmowania leku na tarczycę

Leki na tarczycę, zgodnie z zaleceniami endokrynologów można przyjmować na 2 sposoby:
• rano, na czczo
• wieczorem

Oczywiście to, kiedy będziesz przyjmować lek na tarczycę trzeba skonsultować z lekarzem. Ważne jest, żeby wszystko konsultować ze specjalistą, z którym współpracujesz. Każdy taki czynnik jest jednym z elementów oceny skuteczności leczenia i odpowiedniego dopasowania dawki.

Ważne jest też to, żeby pora przyjmowania leków była stała. Nie można jednego dnia przyjąć leku rano, a kolejnego już wieczorem. Trzeba przyjąć jeden sposób i konsekwentnie się tego trzymać.

Chcesz jeść smacznie, a przy okazji zgodnie z zasadami diety w Hashimoto i to bez liczenia kalorii? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś. Dzięki diecie Hashi nie musisz się już martwić o to, czy jesz to, co służy Twojemu zdrowiu i odchudzaniu.

Sprawdź dlaczego powinnaś stosować właśnie dietę Hashi

Co lepsze? Rano czy wieczorem?

Liczne badania sugerują, że przyjmowanie leku na tarczycę wieczorem korzystniej wpływa na zmniejszenie odczuwanych objawów oraz poprawę wyników badań, w porównaniu do przyjmowania tego leku rano, na czczo. Wymaga to jednak dalszych badań.

Może to być związane z naturalnie spowolnioną pracą układu pokarmowego w nocy oraz brakiem posiłku po przyjęciu leku. Dodatkowo, dla wielu chorych jest to wygodniejsze i rzadziej zdarza im się pominąć jakąś dawkę lub przyjąć lek zbyt późno, np. zaraz przed zjedzeniem posiłku.

Po jakim czasie po przyjęciu leku na tarczycę mogę zjeść posiłek? Ile muszę odczekać po kolacji?

Odpowiedni odstęp między połknięciem tabletki a posiłkiem jest kluczowym aspektem prawidłowego przyjmowania leków na tarczycę. Co zrobić, żeby ustrzec się przed tym najczęściej popełnianym błędem?

Jeśli leki na tarczycę chcesz przyjmować rano, to odstęp pomiędzy połknięciem tabletki, a posiłkiem powinien wynosić min. 1 godzinę. Jeśli jednak zdecydujesz się na wieczorne przyjmowanie leku na tarczycę, to po zjedzonej kolacji musisz odczekać 3 godziny.

Koniecznie trzeba też podkreślić, że w tej przerwie pomiędzy lekiem, a posiłkiem nie należy pić nic innego, niż woda.

Skąd takie zalecenia skoro na ulotce jest napisane, że wystarczy 30 minut?

Na ulotce leku, który stosujesz, w sposobie przyjmowania przeczytasz, żeby przyjąć go rano, na czczo, na 30 minut przed posiłkiem. Niestety nie zapewnia to prawidłowego wchłaniania substancji aktywnej z leku i jest to najczęściej popełniany błąd.

Zespół specjalistów, który uczestniczył w Jesiennej Szkole Endokrynologii w 2016 roku wspólnie ustalił, że odstęp pomiędzy przyjęciem leku na tarczycę a posiłkiem należy wydłużyć do 1 godziny. Wynika to m.in. z faktu, że na wchłanianie leku wpływa stan naszych jelit, a niestety niewiele osób może pochwalić się w 100% sprawnymi jelitami, bez jakichkolwiek zaburzeń czy nietolerancji.

Różnica między biodostępnością lewotyroksyny z leku na tarczycę przyjętego na pół godziny przed posiłkiem, a na godzinę przed posiłkiem to nawet 15%.

Odpowiednia dieta, to oprócz przyjmowania leków i właściwej suplementacji jeden z filarów leczenia Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Jeśli szukasz takiej diety, to mam coś dla Ciebie: dieta Hashi. Dzięki niej poczujesz się lepiej, pozbędziesz się kilku kilogramów, a do tego poprawisz swoje wyniki badań.

> Przekonaj się sama! <

Korzystny wpływ zachowania odpowiedniej przerwy między przyjęciem leku na tarczycę a posiłkiem wykazało również badanie Bach-Hyungh i wsp. Grupę badaną podzielono na 3 podgrupy: pierwsza – przyjmowała lek na czczo, godzinę przed posiłkiem, druga – 20 minut po posiłku, trzecia – przed snem, a dokładnie 2 godziny po kolacji. Pozytywny wpływ na wchłanianie lewotyroksyny zaobserwowano w grupie pierwszej i trzeciej, a więc u osób, które przyjmowały lek na godzinę przed posiłkiem i przed snem.

Podsumowując, nie tylko dawka stosowanego leku ma znaczenie. Ogromny wpływ na skuteczność leczenia ma również właściwy sposób przyjmowania tych leków. Dość często dochodzi do takiej sytuacji, gdy chory mimo ciągle zwiększanej dawki nie osiąga znaczącej poprawy w samopoczuciu i w wynikach badań. Okazuje się, że kontrola nad odpowiednią przerwą między lekiem a posiłkiem czy kawą pozwala na rozwiązanie tego problemu.

Bibliografia:

  1. Rajesh Rajput, Sumanto Chatterjee, Meena Rajput: Can Levothyroxine Be Taken as Evening Dose? Comparative Evaluation of Morning versus Evening Dose of Levothyroxine in Treatment of Hypothyroidism; J Thyroid Res. 2011
  2. Marko Skelin, Tomo Lucijanić, Daniela Amidžić Klarić, Arnes Rešić, Miro Bakula, Ana-Marija Liberati-Čizmek, Hossein Gharib, Dario Rahelić: Factors Affecting Gastrointestinal Absorption of Levothyroxine: A Review; Clin Ther, 2017
  3. Swati Srivastava, Gunjan Sharma, Monika Rathore, Ashutosh Chaturvedi, Prakash Keswani, G N Saxena, Aradhana Singh, Raman Sharma: A Crossover Study Evaluating Effect of Timing of Levothyroxine on Thyroid Hormone Status in Patients of Hypothyroidism; J Assoc Physicians India, 2018
  4. Nienke Bolk, Theo J Visser, Judy Nijman, Ineke J Jongste, Jan G P Tijssen, Arie Berghout: Effects of evening vs morning levothyroxine intake: a randomized double-blind crossover trial; Arch Intern Med, 2010
  5. Magdalena Olejniczak-Rabinek: Czynniki wpływające na dostępność biologiczną lewotyroksyny; FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2016

5 1 Głos
Ocena artykułu

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze