Jak wygląda leczenie Hashimoto? Czy da się to wyleczyć?
Po długich poszukiwaniach udało Ci się ustalić przyczynę Twojego złego stanu zdrowia i słabego samopoczucia. Chorujesz na Hashimoto. Pewnie zastanawiasz się co teraz. Czy będę do końca życia brać leki? Kiedy wreszcie poczuję się lepiej? Odpowiedzi na te pytania nie są niestety ani proste ani oczywiste, ale spróbuję Ci wszystko wyjaśnić. Jak więc wygląda leczenie Hashimoto?
Jak leczy się Hashimoto?
Leczenie choroby Hashimoto polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów, dokładnie w postaci soli sodowej lewotyroksyny. Jest to jednak leczenie wyłącznie efektu niszczenia tarczycy, czyli niedoczynności tarczycy. Niestety nie powstrzymuje się przyczyny, czyli zaburzenia układu immunologicznego. Nad innymi metodami leczenia cały czas prowadzone są badania, ale do tej pory nikt nie zaproponował innego sposobu leczenia Hashimoto.
Kiedy rozpoczyna się kurację lekami?
Wbrew pozorom nie zawsze od razu, po postawieniu diagnozy. Zdarzają się przypadki, kiedy rozpoczęcie przyjmowania leków można znacznie opóźnić lub całkowicie tego uniknąć. Dzieje się tak, ponieważ proces autoimmunizacji może trwać bardzo długo, a tarczyca niszczona jest bardzo powoli. Czasami nawet nie doprowadzając do rozwoju niedoczynności tarczycy. Wówczas obserwuje się rozwój sytuacji i kontroluje wyniki badań, bez przyjmowania leków.
Jeśli jednak doszło już do rozwoju niedoczynności tarczycy, to przyjmowanie leków włączane jest od razu.
Masz dość diet, które nie działają?
Naszą dietą Hashi już od ponad 4 lat pomagamy osobom z Hashimoto:Leki najczęściej stosowane przy Hashimoto
Najczęściej stosowane leki to Letrox, Euthyrox i Eltroxin. Ich działanie „naśladuje” prawdziwe hormony. Są to leki dostępne wyłącznie na receptę. Substancja aktywna w tych 3 lekach jest taka sama, jest to sól sodowa lewotyroksyny.
Różnią się substancjami dodatkowymi, które odgrywają kluczową rolę we wchłanianiu. Wybór konkretnego leku należy do prowadzącego endokrynologa i nie można go samodzielnie zamieniać na inny, czy stosować je zamiennie.
Spośród tych 3 leków wyróżnia się Euthyrox, który jest bez laktozy, co ma ogromne znaczenie dla osób z nietolerancją laktozy (a Ci stanowią znaczną większość wśród osób z Hashimoto).
W jaki sposób lekarz ustala dawkę leków?
Odpowiednią dawkę ustala lekarz endokrynolog na podstawie wyników badań oraz analizy sytuacji chorego. Ważna jest płeć, wiek, masa ciała, fakt czy planujesz lub jesteś w ciąży, czy na coś chorujesz. Leki zaczynają działać już po tygodniu stosowania, a ich efekt utrzymuje się do 3 tygodni od zakończenia kuracji.
Zazwyczaj ustalenie odpowiedniej dla pacjenta dawki trwa mniej więcej 3 miesiące. W tym czasie dawka jest stale modyfikowana, pod kontrolą badań krwi. Początkowo wykonuje się je co 4-6 tygodni. Po ustabilizowaniu choroby wystarczy powtarzać badania 1-2 razy do roku.
U osób dorosłych pełna dawka zwykle mieści się w zakresie: 1,6-2 µg lewotyroksyny/kg masy ciała/dobę. Większa dawka potrzebna jest u osób z problemami z przewodem pokarmowym, stosujących niektóre leki i suplementy oraz u kobiet w ciąży. W przypadku ciężarnych ta dawka bywa większa nawet o 30-50%.
Co wpływa na wchłanianie leków?
Lewotyroksyna, czyli ten syntetyczny hormon z leków wchłania się głównie w jelitach (20% w dwunastnicy i 80% w jelicie cienkim). Jeśli nie zostanie prawidłowo wchłonięta, to nie spowoduje wzrostu tyroksyny we krwi i nie przekształci się do aktywnej trójjodotyroniny. A co za tym idzie całe leczenie na nic.
Negatywnie na wchłanianie lewotyroksyny i wykorzystanie przez organizm wpływa mnóstwo czynników. Są to:
- zjedzenie posiłku, szczególnie tego bogatego w wapń i błonnik zbyt szybko po przyjęciu leku
- wypicie kawy zbyt szybko po przyjęciu leku
- wiek (im starszy pacjent, tym gorsze wchłanianie)
- choroby przewodu pokarmowego: stany zapalne błony śluzowej, nietolerancja laktozy, refluks, celiakia, zakażenie Helicobacter pylori, stan po zabiegach bariatrycznych
- leki, m.in. inhibitory pompy protonowej, leki zobojętniające soki żołądkowe, statyny, leki przeciwpadaczkowe, estrogeny, antykoncepcja hormonalna,
- suplementy żelaza i wapnia
Czy Hashimoto można wyleczyć?
Niestety w większości przypadków nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tej choroby i niezbędne jest przyjmowanie leków do końca życia. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniej dawki możliwe jest usunięcie wszystkich objawów i powrót do normalnego życia, sprzed choroby.
Zdarza się, że u niektórych osób dochodzi do zatrzymania stanu zapalnego i remisji choroby. Trzeba jednak pamiętać, że kompleksowe leczenie Hashimoto to nie tylko leki, ale zmiana stylu życia, a więc odpowiednia aktywność fizyczna i odpoczynek, zrezygnowanie z używek, unikanie stresu i najważniejsze – dieta odpowiednia przy Hashimoto.
Połączenie tych wszystkich elementów daje nadzieję na całkowite zatrzymanie choroby.
Dieta to tak samo ważny element leczenia Hashimoto jak np. przyjmowanie leków. Nie można tego bagatelizować. Dlatego powstała dieta Hashi 🙂 Dzięki niej możesz być pewna, że jesz to, co służy Twojemu zdrowiu i odchudzaniu.
Dołącz do diety Hashi!