Biotyna a wyniki badań hormonów tarczycy

Tym razem chciałabym podzielić się informacjami szczególnie istotnymi dla osób z Hashimoto i niedoczynnością tarczycy, które planują w najbliższym czasie kontrolne barania krwi.

O tym, jak ważne jest właściwe przygotowanie się do badań tarczycy pisałam w jednym z pierwszych artykułów na blogu: Czy do badań tarczycy trzeba się przygotować? Sprawdź jak to zrobić.

W tym artykule skupimy się na wpływie suplementowanej biotyny na wyniki badań, a dokładnie TSH, fT3 i fT4. Bo okazuje się, że zależność między biotyną a wynikami badań hormonów tarczycy jest bardzo silna.

Masz dość diet, które nie działają?

Naszą dietą Hashi już od ponad 4 lat pomagamy osobom z Hashimoto:
  • pozbyć się objawów, poprawić swoje samopoczucie
  • uregulować pracę tarczycy
  • pozbyć się zbędnych kilogramów

Biotyna – co to za substancja?

Biotyna inaczej nazywana jest też witaminą H i B7. Jest to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie. Pełni w organizmie ważną funkcję koenzymu, czyli jest niezbędna do prawidłowego przebiegu reakcji wielu enzymów.

Biotyna – rola w organizmie

• odpowiada za dobry stan włosów, skóry i paznokci
• opóźnia siwienie włosów
• zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i reguluje stężenie glukozy we krwi
• wspomaga pracę tarczycy, trzustki, mózgu, mięśni, stawów, gruczołów łojowych
• jest ważnym elementem tworzącym otoczkę mielinową, czyli substancji otaczającej nerwy
• wspiera układ odpornościowy
• bierze udział w tworzeniu się czerwonych krwinek
• utrzymuje właściwą krzepliwość krwi

Biotyna – źródła

Co ciekawe, nasz organizm, a dokładnie flora bakteryjna w jelitach potrafi ją samodzielnie wytworzyć. Dlatego też jej niedobór obserwowany jest dość rzadko. Najczęściej po długiej antybiotykoterapii, u osób z poważnymi zaburzeniami flory bakteryjnej i nadużywających alkoholu.

Biotynę dostarczamy sobie również wraz z dietą. Dobre źródła tej witaminy to: mięso, ryby, jajka, orzechy, kalafior, szpinak czy banany.

Wpływ biotyny na wyniki badań

Już 5 lat temu, w 2016 roku zauważono, że przyjmowanie suplementów biotyny ma wyraźny wpływ na wyniki badań hormonalnych.

Jak to działa?
W badaniach laboratoryjnych wykorzystuje się znakowane biotyną przeciwciała, które tworzą kompleksy z antygenami. Te z kolei łączą się z podłożem właśnie dzięki biotynie z przeciwciała. Jeśli suplementujemy duże ilości biotyny, to ta przyjmowana witamina będzie łączyć się z podłożem i zablokuje połączenie się z nim antygenu. A to w wyraźnym sposób zafałszuje wyniki badań.

Biotyna a tarczyca

Suplementowanie dużych dawek biotyny przed wykonaniem badań krwi skutkuje:

  • zaniżonymi wynikami TSH
  • zawyżonymi wynikami: fT3, fT4, przeciwciał antyTPO, antyTG

A to niestety wiąże się z możliwością postawienia błędnej diagnozy, ale również niewłaściwie ustaloną dawką leków lub niepotrzebną modyfikacją leczenia.

Odpowiednia dieta, to oprócz przyjmowania leków i właściwej suplementacji jeden z filarów leczenia Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Jeśli szukasz takiej diety, to mam coś dla Ciebie: dieta Hashi. Dzięki niej poczujesz się lepiej, pozbędziesz się kilku kilogramów, a do tego poprawisz swoje wyniki badań. Przekonaj się sama!

Biotyna a TSH, fT3 i fT4 – studium przypadku

W trakcie kursu Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego zaprezentowano studium przypadku, które w prosty sposób zobrazuje wpływ biotyny na wyniki badań hormonów tarczycy.

U kobiety, która zgłosiła się do poradni wykonano badania krwi pod kątem pracy tarczycy i wyniki były następujące:
TSH: 0,02 mikroU/l (poniżej normy)
fT3: 6,89 pmol/l (powyżej normy)
fT4: 23,76 pmol/l (powyżej normy)

W związku z brakiem innych cech wskazujących na choroby tarczycy przeprowadzono szczegółowy wywiad. Okazało się, że pacjentka przyjmuje bogaty w biotynę suplement ze względu na wypadające włosy. Zalecono odstawienie tego preparatu i powtórzenie badania krwi po 2 dniach.

Wyniki, które uzyskano to:
TSH: 1,11 mikroU/l (w normie)
fT3: 5,74 pmol/l (w normie)
fT4: 19,36 pmol/l (w normie)


Okazało się, że przyczyną zaburzonych wyników badań wcale nie była choroba tarczycy, a biotyna, która suplementowana w dużej dawce zafałszowała wyniki.

Kto jest narażony na te nieprawidłowości w wynikach badań?

Biotyna to popularny składnik preparatów przeciwko wypadaniu włosów. Jednego z częściej stosowanych suplementów wśród kobiet, szczególnie tych z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto.

Zazwyczaj dawki biotyny w takich suplementach znacznie przekraczają zalecają ilość. Zawierają 5-20 mg biotyny, w stosunku do zalecanej dawki: 30 mikrogramów, czyli jest to od 160 do nawet 600x więcej.

Dodatkowo duże dawki tej witaminy stosowane są m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz innych chorobach układu nerwowego.

Planujesz kontrolne badania krwi? Odstaw biotynę!

Eksperci zalecają, żeby suplementację biotyny zawiesić na 2 do 7 dni przed planowanym badaniem. Stężenie TSH i fT4 wraca do wartości rzeczywistej już po 1-2 dniach, ale w przypadku przeciwciał może to zająć nawet 7 dni.

Literatura

• Magdalena Ostrowska, Zbigniew Bartoszewicz, Tomasz Bednarczuk , Klaudia Walczak, Wojciech Zgliczyński, Piotr Glinicki: The effect of biotin interference on the results of blood hormone assays; Endokrynologia Polska, 2019

• Viktoria F Koehler, Ulrike Mann, Ayham Nassour, W A Mann: Fake news? Biotin interference in thyroid immunoassays; Clin Chim Acta. 2018

• Marie-Liesse Piketty, Dominique Prie, Frederic Sedel, Delphine Bernard, Claude Hercend, Philippe Chanson, Jean-Claude Souberbielle: High-dose biotin therapy leading to false biochemical endocrine profiles: validation of a simple method to overcome biotin interference; Clin Chem Lab Med., 2017

• http://www.en.ptendo.org.pl/upl/app/files/9/tyreologia%20-%20opis%20przypadku%205%20(kurs%20PTE;%20partner%20kursu%20-%20Merck).pdf

5 2 Głosy
Ocena artykułu

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze