Co to jest Hashimoto? Najważniejsze informacje o chorobie
Diagnoza Hashimoto niejedną i niejednego z Was dosłownie rzuciła na kolana. Jeśli jesteś na początku drogi z chorobą na pewno wciąż zadajesz sobie pytania: i co teraz? Jak ja sobie poradzę? Do tego czujesz się źle i coraz gorzej. Uczucie ciągłego zmęczenia, przyrost masy ciała pomimo podejmowanych prób odchudzania i słabe samopoczucie powodują, że trudno jest zobaczyć światełko w tunelu.
Wśród tych negatywnych doświadczeń i uczuć mam dla Ciebie dobrą informację. Hashimoto można okiełznać i Ty na pewno sobie też z tym poradzisz. A ja Ci w tym pomogę.
Ale od początku…
Tarczyca – co to właściwie jest?
Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w okolicach szyi. Jest naprawdę mały, bo waży zaledwie 15-30g. Mały, ale za to bardzo ważny, ponieważ jego praca wpływa praktycznie na cały organizm.
Głównym zadaniem tarczycy jest produkcja 3 hormonów: kalcytoniny, trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4).
Masz dość diet, które nie działają?
Naszą dietą Hashi już od ponad 4 lat pomagamy osobom z Hashimoto:Kluczowe hormony tarczycy – trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4)
Mimo, że tarczyca produkuje 3 hormony, to kluczowe znaczenie dla pracy całego organizmu odgrywają 2 z nich: trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). Ich działanie jest tak szerokie, że trudno nawet konkretnie je wymienić. Ogólnie rzecz ujmując można stwierdzić, że wpływają na regulowanie metabolizmu i oddziałują na niemalże wszystkie tkanki w organizmie.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kalcytoniny, która tylko i aż wpływa na gospodarkę wapniową.
Produkcja T3 i T4 jest sterowana przez podwzgórze i przysadkę, czyli struktury znajdujące się w mózgu. Działa to na zasadzie sprzężenia zwrotnego: podwzgórze wydziela hormon TRH, czyli tyreoliberynę, która pobudza przysadkę do produkcji hormonu TSH (hormonu tyreotropowego), a ten dopiero działa na tarczycę, która wydziela T3 i T4. Z kolei nadmiar hormonów tarczycy blokuje wydzielanie hormonów przez podwzgórze i przysadkę, co ma zablokować dalszą produkcję T3 i T4 i odwrotnie.
T3 czy T4 – który ważniejszy?
Zadając pytanie w tak prosty sposób można stwierdzić, że ważniejszy jest T3, bo to on jest tym czynnym hormonem. Hormon T3 jest nawet 3-5-krotnie bardziej aktywny niż T4. Natomiast gdyby nie T4, to nie byłoby T3, czyli znowu nie jest to takie oczywiste. W każdym razie oba hormony są niezbędne.
Dlaczego gdyby nie T4 nie byłoby T3? Bo to właśnie z T4 powstaje T3. Bezpośrednia produkcja T3 jest niewielka. W głównej mierze tarczyca produkuje tę nieaktywną formę, czyli T4.
Przemiana jednej formy w drugą odbywa się dzięki dejodynazom, enzymom, które nie tylko umożliwiają powstanie T3 z nieaktywnego T4, ale również kontrolują równowagę między T3 i T4, wpływając na redukcję produkcji. Jednym z takich enzymów jest tyreoperoksydaza (TPO). Jej zadaniem jest przekształcenie jodu, do takiej postaci, która może zostać przyłączona do cząsteczki białka niezbędnego do produkcji hormonów tarczycy.
Co ciekawe, znaczna część, bo aż 85% trójjodotyroniny (T3) z nieaktywnej tyroksyny (T4) nie powstaje wcale w tarczycy, a np. w wątrobie, nerkach i mięśniach.
Aktywność hormonów tarczycy zależy również od ich połączenia z transportującymi ich po organizmie białkami. Tylko te niezwiązane z białkami są aktywne i nazywane wolnymi. Oznacza się je symbolami fT3 i fT4. Ich stężenie we krwi jest bardzo niewielkie: fT3 stanowi 0,3% całkowitej ilości hormonów, a fT4 0,03%.
Choroby tarczycy, czyli gdy coś przestaje działać poprawnie
Różne choroby tarczycy mogą być związane z 4 stanami:
- niewłaściwą produkcją hormonów: nadczynność i niedoczynność
- powiększeniem gruczołu, czyli wolem
- stanem zapalnym
- guzkami (łagodnymi i złośliwymi)
Często zdarza się, że w jednej chorobie obserwujemy kilka, a nawet wszystkie te nieprawidłowości.
Do takiej sytuacji dochodzi w chorobie Hashimoto, która jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy. W przypadku tej choroby mamy do czynienia zazwyczaj z wszystkimi 4 stanami wymienionymi wyżej.
Hashimoto – plaga naszych czasów
Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, który w 1912 r. opisał 4 przypadki tej choroby podczas swojej pracy w Berlinie. Z pewnością nie miał wtedy pojęcia, że jako pierwszy rozpoznał chorobę, która dotyczy tylu osób i stanie się jedną z najczęściej diagnozowanych schorzeń.
Według różnych danych obecnie w Polsce choruje od 800 tysięcy do nawet 1,2 miliona osób. Najczęściej dotyka kobiet między 45 a 65 r.ż. Panie chorują 3-5-krotnie częściej niż mężczyźni, choć to nie znaczy, że Panowie nie cierpią na Hashimoto.
Najtrudniejszy okres dla osób z Hashimoto to czas jeszcze przed jej zdiagnozowaniem. Choroba przez wiele lat może przebiegać łagodnie, a objawy są tak niespecyficzne, że chory tuła się od lekarza do lekarza lub posądzany jest o hipochondrię. Zapewne każdy z Was przez to przeszedł.
Postawienie diagnozy to pierwszy, bardzo ważny krok do powrotu do formy i dobrego samopoczucia. Potem jest już coraz łatwiej, choć oczywiście zdarzają się wzloty i upadki.
W kolejnych artykułach dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o swojej chorobie. Począwszy od przyczyn, objawów, diagnostyki po leczenie i prawidłowe żywienie w Hashimoto.
Czy wiesz, że dieta to równie ważny element leczenia Hashimoto jak np. regularne przyjmowanie leków? Nie zaniedbuj tego. Jeśli chcesz być pewna, że to, co jesz będzie służyć Twojemu zdrowiu i spowoduje, że pozbędziesz się zbędnych kilogramów, to dołącz do diety Hashi!